Azok fordulnak a rendszer ellen, akiknek már nincs veszteni valója
Parászka Boróka újságíró írja Facebook-oldalán:
„Ezen a képen a 19 éves Kyal Sin látható, a mianmari ellenállás egyik arca.
Az utóbbi években minden diktatúra elleni felkelésnek női vezetői voltak, vagy nők voltak a felkelők első soraiban. Ilyen volt a szudáni Alaa Salah fehér ruhájában, így foglalták el Irakban egyetemista lányok a legfontosabb köztereket, és legutóbb az fehérorosz lázadást is nők szervezték.
Azok fordulnak a rendszer ellen, akiknek már nincs veszteni valója. A legkiszolgáltatottabbak, a legsérülékenyebbek, a válogatott eszközökkel elnyomottak és sanyargatottak: a nők.
Mianmarban különös jelentősége van annak, hogy az ellenállás élére a nők álltak. A katonai junta, amelyik most puccsal ragadta magához a hatalmat évek óta a nők elleni támadásokkal erősíti állásait, tartja sakkban a mianmari társadalmat. A nők ellen végrehajtott tömeges erőszakkal űzték el a rohingya menekültek százezreit. Olyan brutális leszámolások történtek, olyan véres gyilkosságok, hogy a teljes társadalom megbénultságban, sokkban él évek óta.
A puccsot is nő ellen követték el: Aun Szan Szu Kij ellen, aki kvázi zsarolással sakkban tartott túszként vezette az országot éveken át. Akit vezető politikusként, Nobel-békedíjasként is lejárattak, megaláztak és aki végül cinkosává lett a rohingyák elleni gyilkosságok eltussolásának.
Ebből a helyzetből próbál felállni most a mianmari társadalom, és ellenállni. Kamasz lányok lázadnak és harcolnak az életükért.
A 19 éves Kyal Sin, akit sokan csak Angyalként ismertek, elvesztette a harcot. Március 3-án a kirendelt katonaság célzottan vadászott rá, agyonlőtték. Nagy nyilvánosság előtt, rituálisan kivégezték, hogy megfélemlítsék a vele szolidarizálókat.
A felirat, ami ezen a képen nehezen olvasható, de amit mindennap magán viselt a tüntetéseken: "Minden rendben lesz!"”