KDNP-s képviselők politikai nyilatkozatot nyújtottak be, amely elutasítja az Isztambuli Egyezményhez történő csatlakozást
Szabó Szabolcs LMP-s képviselő május 4. reggel közösségi oldalán számolt be dr. Vejkey Imre, Nacsa Lőrinc és Juhász Hajnalka (!) nyilatkozatáról, mely azt célozza, hogy hazánk utasítsa el az Isztambuli Egyezményt.
Az Isztambuli Egyezmény az Európa Tanács áldozatvédelmi dokumentuma, amely mind a megelőzés, mind a beavatkozás, mind a bűnismétlés szempontjából összegzi a külföldön már bevált jó gyakorlatokat a bántalmazott nők, illetve családtagok biztonsága érdekében.
A KDNP-s képviselők az Egyezmény elutasítását szeretnék törvénybe iktatni annak ellenére, hogy Magyarország Kormánya 2014. március 14-én már aláírta a dokumentumot.
Az évek óta tartó merev kormányzati elutasítás fényében minden magyar állampolgár számára rendkívül aggasztónak találjuk, hogy a kormány ezek szerint nem szokta elolvasni, amit aláír.
A teljes beadvány ITT található.
Juhász Hajnalka KDNP-s képviselő közösségi oldalán az alábbi posztot tette közzé:
Az Isztambuli Egyezmény nem rendelkezik a "gender" kifejezéssel sokszor tévesen azonosított LMBTQ jogokról sem támogatóan, sem elutasítóan. Nem foglal állást a migrációról sem. Annyit tartalmaz, hogy az előírt áldozatvédelmi intézkedéseket nemtől, kortól, fajtól, szexuális orientációtól, menekültstátusztól és minden egyéb hovatartozástól függetlenül végre kell hajtani.
Az Isztambuli Egyezmény ratifikációja anélkül is lehetséges, hogy a "gender" kifejezés a magyar jogrend részévé váljon.
Az Igazságügyi Bizottság a javaslatot tárgysorozatba vette (igennel szavazott a fideszes Czunyiné Bertalan Judit is), Szél Bernadett független képviselőnek az ülésen nem adtak szót.
Rendkívül ízléstelennek tartjuk a hatékony áldozatvédelem elleni kormányzati fellépést egy nappal azután, hogy a 82 éves színészt, Szilágyi Istvánt meggyilkolta a saját fia, aki korábban már többször állt bíróság előtt apja bántalmazásáért.
Felháborodásunkat fejezzük ki, amiért ezzel a lépésével a kormány az Isztambuli Egyezményről folytatott további társadalmi párbeszéd lehetőségét is meg akarja szüntetni.
A legaggasztóbbnak mindazonáltal azt látjuk, hogy megnyugtató áldozatvédelmi alternatívát egyelőre nem sikerült felmutatni.
Továbbra is követeljük (Isztambuli Egyezménnyel, vagy anélkül):
- a megelőzésre irányuló átfogó intézkedéseket,
- bántalmazás esetén az áldozat biztonságának prioritását, az elkövető azonnali elkülönítését,
- a távoltartás GPS technológiával való betartatását,
- a bántalmazók elrettentő erejű büntetését (kellő időtartamú letöltendő börtönbüntetést),
- a bűnismétlés esélyének csökkentés érdekében szakmai intervenciós programot a nők elleni és családon belüli erőszak miatt elítélteknek.