Küzdelem az erőszak ellen: az osztrák jó példa itthon is reményt adhat
Ausztriában hét minisztériumból és több mint száz szakértőből álló munkacsoport működik az erőszakos és szexuális bűncselekmények áldozatainak védelme, valamint az elkövetők fokozott felelősségre vonására érdekében. A büntetőjogi munkacsoport vezetését egy évvel ezelőtt Karoline Edtstadler a belügyminisztérium államtitkáraként vette át annak érdekében, hogy több igazságosságot szolgáltasson.
Az áldozatok hatékonyabb védelme érdekében a távoltartást újrafogalmazzák és meghosszabbítják. Duplájára növelik a nemi erőszak minimális büntetési tételét, letöltendő szabadságvesztést szabnak ki. Biztosítják, hogy a veszélyeztetett személy gyorsabban kapcsolatba léphessen a rendőrséggel, és bármikor segítséget kérhessen. Megfogalmazták, hogy különösen a nőket kell támogatni a segítségnyújtás gyors elérésében. Bővítik a menedékházak, átmeneti lakások körét. Krízisközpontok működtetése mellett javítják a bíróságok és a hatóságok együttműködését. Annak a lehetőségét is megteremtik, hogy a súlyos erőszakáldozatok új életet kezdhessenek. Kiemelten kezelik a gyermekek és a védtelen személyek ellen elkövetett erőszakos bűncselekményeket. Fokozott figyelmet szentelnek a bűnözés és az erőszak megelőzése. A felvilágosítást fiatal korban kezdik, és a veszélyre felhívják a potenciális áldozatokkal foglalkozó szakmák képviselői, például az iskolaorvosok figyelmét.
Az ÖVP, illetve a korábban bíróként tevékenykedő harmincnyolc éves Karoline Edtstadler sikeresen szerepelt az EU-választáson, így akár a magyar erőszakáldozatok is reménykedhetnek abban, hogy kiépül egy európai szintű gyermek- és áldozatvédelmi rendszer, amely számunkra is megteremtheti a biztonságot. Sebastian Kurz pártja az interneten fogadta a választópolgárok javaslatait arra vonatkozóan, hogy milyen változásokat várnak az EU-ban. Magyar anyák kérték, hogy az Ausztriában bevezetett erőszakellenes-áldozatvédelmi csomagot terjesszék ki az egész unióra.