Manipulatív, etikátlan és elhibázott a magzatvédő kampány
2013.02.18. Patent Egyesület sajtóközleménye
A Patent Egyesület elhibázottnak és etikátlannak tartja a nőkben az abortusz miatt bűntudatot keltő újabb plakátkampányt. A nőszervezet szerint emberi jogi alapú szexuális felvilágosítással és a fogamzásgátlás megfizethetővé tételével kellene csökkenteni az abortuszok számát. A kormány 25 millió forinttal támogatta a vallásos Ágota Alapítványt, amely felújította a 2011. tavaszi plakátkampányt, amelyben egy magzat kéri, hogy ne öljék meg, hanem adják örökbe.
A Patent Egyesület véleménye szerint manipulatív a kampány, mert egyenlőségjelet tesz a magzat és a megszületett gyerek közé, úgy állítja be, mintha a magzat az életéért könyörögne, és egy 12 hetesnél jóval idősebb magzat képét használja. „Etikátlannak is tartjuk a kampányt, mivel gyilkosságnak nevez egy legális egészségügyi beavatkozást – az abortuszt" – mondta Kuszing Gábor, a Patent Egyesület munkatársa.
„A magyarok 71%-a megengedhetőnek gondolja az abortuszt a terhes nő szociális helyzete miatt is. Nincs teljes közmegegyezés arról, hogy mikortól kellene személynek tekinteni a magzatot. Tehát nagyon személyes, világnézeti ügyben terjeszt kisebbségi vallási meggyőződést a kormány. Így nem felel meg a világnézeti semlegesség követelményének" – mondta Spronz Júlia, a Patent Egyesület emberi jogi szakértője, aki emlékeztetett arra is, hogy a plakátról 2011-ben Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa már kijelentette, hogy nem egyeztethető össze az európai értékekkel.
Elhibázott arról győzködni a nőket, hogy ha már megtörtént a nem kívánt terhesség, akkor melyik kisebbik rosszat válasszák, az abortuszt vagy az örökbeadást. „Szexuális felvilágosítással és a fogamzásgátlók árának csökkentésével lehet visszaszorítani a nem kívánt terhességeket, és az abortuszok számát is. Ezzel világnézettől függetlenül sokan egyetértenek" – tette hozzá Spronz.
A múlt héten az ENSZ női jogokkal foglalkozó CEDAW bizottsága is kérdezte a magyar kormányt a kampányról, és arról, mit tesz a szexuális felvilágosítás érdekében. A kormány képviselője válaszában a családi életre nevelésről beszélt, hogy abban van szó a szexuális kultúráról, és hogy tervezik szexuális felvilágosítás bevezetését. „Ezek általánosságok és egy ígéret, de egyelőre az iskolások tudása elmarad a kívánatostól" – tette hozzá Kuszing Gábor.
A CEDAW Bizottság kérdésére a kormány képviselője elmondta, hogy fölöslegesnek tartja kutatásokat végezni a kampányban népszerűsített örökbeadás negatív lelki következményeiről, vagy akkor az abortusz negatív következményeit is kutatni kell. „Pedig örökbeadáskor a szülőket gyakran gyötri kétely, hogy jó helyre került-e a gyerek (amin valamennyit enyhít, ha találkoznak a befogadó szülőkkel). Ugyanakkor az abortusz – a közhiedelemmel ellentétben – nem okoz hosszan tartó lelki károsodást a legtöbb nőnek annak ellenére, hogy sok nő kellemetlennek éli meg" – foglalta össze a kutatási eredményeket Kuszing.