A beszélgetés megtekinthető az alábbi linken.
A Nőkért Egyesület további online beszélgetéseket tervez szakértőkkel a feminizmus és a gender studies különböző területeiről. Eredeti szándékunk a Nőkért Szabadegyetem folytatása volt, de a vírushelyzet miatt azt egyelőre nem tudjuk hagyományos (személyes) formában megtenni. Reméljük azonban, hogy az online beszélgetésekkel is hozzájárulunk egyesületünk egyik fő céljához, az ismeretterjesztéshez.
Az esemény célja a családon belüli erőszakra való figyelemfelhívás volt.
A kiállítók Angyal Anna, Bálint Mónika, Bors Györgyi, Czér Fanni, Dicková Alexandra, Fábián Franciska, Forrai Boglárka, Gasztonyi Kálmán, Győrfi András, Hidegh Kati, Hovanyecz Lili, Kálmán József, Király Piroska, Kiss Krisztina, Maros Lili, Németh Krisztián, Oltványi Katalin, Soltész Boglárka, Szintai Katalin és Tóth László voltak.
Az eseményre a BezART ajtók mögött és a DebreSlam közös slam-kampányának keretében Sárközi Richárd, Csobánczi Lilla, Borsos Bence, Ungvári Ádám, Nagy Sándor és Gömöri Eszter küldtek slam poetry videókat (ezek a Facebook-esemény falán megtekinthetők.)
A Nőkért Egyesület elnöke, Antoni Rita összefoglaló előadást tartott a nők elleni erőszakról és a kapcsolati erőszak természetrajzáról.
A programot Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője zárta rövid beszéddel.
Az eseményt, melynek a Crush LMBTQ-szórakozóhely adott otthont, Pintérné Brinzei Anna és munkatársai szervezték.
Szeptember 3-án három év hat hónap börtönre ítélte a Fővárosi Törvényszék jogerősen azt a 38 éves férfit, aki 2018 októberben a Jászberényi úton meg akarta erőszakolni a futónő Makai Viktóriát. H. István 4 év 6 hónap fogházat kapott tavaly októberben első fokon. Az ügyészség a büntetés súlyosításáért és a börtönfokozat megállapításáért, H. István és védője pedig enyhítésért fellebbezett. A Fővárosi Törvényszék enyhített a büntetés mértékén, de a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát börtönre súlyosította.
Makai Viktória a közösségi oldalán fejtette ki a véleményét.
"Az elmúlt másfél évben sokat romlott a látásom. Tavaly tavasszal elmentem új szemüveget íratni, ahol mondták, hogy a dioptria nem változott, viszont kezdődő szürkehályog van mindkét szememen. A kórház szemészeti osztályán azt mondták, ebben a korban ez nem jellemző, a szem és a szem körüli szövetek sérülése, roncsolódása válthatja ki."
"Nekem fontos, hogy a szabadtéri futás biztonságos és megbecsült dolog legyen, és védendő értékként tekintsünk rá."
"Az ügyvéd kérésére összeírtam a forintosítható és a megfizethetetlen károkat. A forintosítható kár minimum értéke 3 millió forint (csak a szürkehályog okán beültetett szemlencse 420.000), fogkorona, fogimplantátum, fogpótlás több mint 1 millió, orvosi kezelések, munkából való kiesés, futópad….) nem is beszélve a megfizethetetlenekről: világkép megváltozása, félelmek, álmok, és hogy az elmúlt 17 évben a férjemen kívül más nem „szaggatta le” rólam a fehérneműt, s az engedélyem nélkül pedig még soha senki!!"
"Megbocsájtás volt, bocsánat kérés nem volt! Az elsőfokú tárgyaláson megkértem Istvánt, hogy emelje fel a tekintetét és nézzen a szemébe. Mikor megtette, azt mondtam: "Elfogadom." Ő semmit nem mondott, de a bíróság és a sajtó ezt úgy értékelte, hogy ő bocsánatot kért, s én megbocsájtottam. Tudom, szőrszálhasogató, de számomra is nyomatéka van az ő bocsánatkérdésének, ezért tudom biztosan, hogy ez felém még nem történt. meg."
"A bíróságon úgy éreztem magam, mint egy társasjáték bábu. A néhány tényadat és szubjektív tényező mellett kiemelt jelentőséggel bír a „játékosok”, vagyis az ügyvédek fantáziája, leleményessége, bátorsága.
Szerintetek hogyan végződött volna a történet, ha a férjem nem talál meg és H. István „befejezi” tettét? Szerintem a halálommal. Meglepett, hogy ez nem számított súlyosbító körülménynek igazából. Tudjátok miért? Mert a „patológiás részegség” az „aduász”. Ha megöl, ez a „státusz”, akkor is mentesítette volna a teljes felelősségre vonás alól. Minél több problémát és nehézséget tudtunk megláttatni a bírósággal az okozott kárból, annál több minden alól jelentett mentességet a patológiás részegség állítólagos fennállása."
"Szeptember 8-án, szerdán felavattuk az Üllői út- Korányi Sándor utca találkozásnál lévő kis teret, amelyet Hugonnai Vilmáról neveztünk el.
Az avatóünnepséget Pikó András polgármester nyitotta meg, beszédet mondott Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, Dr. Erőss Gábor, Józsefváros alpolgármestere, Radványi András Lászlóné, Hugonnai Vilma leszármazottja.A beszédek és a tér táblák leleplezése után képeslap-kiállítást láthattak a jelenlévők és meghallgathatták a Varsányi SzIrének koncertjét."
Korábban a Nőkért Egyesület tagjai mutatták be a Józsefvárosi Újság videójában az új terek névadóit: Brunszvik Júliát és Hugonnai Vilmát.
Tizennyolc év fegyházbüntetésre ítélte a Debreceni Ítélőtábla csütörtökön másodfokon azt a fiatal férfit, aki 2017 szeptemberében Borsodnádasdon vízgyűjtő aknába dobta eszméletlen lányismerősét, aki emiatt vízbe fulladt.
Talán mégsem négy év fogházat ér egy fiatal nő élete.
"Mariam Al-Ijliya a 10. században élt a szíriai Aleppóban. Korának legismertebb asztrolábium-készítőjeként tartották számon. Mérnök és iparos családból származott. Apját követően Bastulus segédje lett, aki jól ismert asztrolábium-készítő volt Bagdadban, s akit a legrégebbi asztrolábium tervezőjeként tartanak számon. Mariam saját kezű tervrajzai annyira finoman kidolgozottak és innovatívak lehettek, hogy Sayf-Al-Dawla, Aleppo emírje is felfigyelt rájuk és szerződtette Mariamot, aki így 994-től 997-ig dolgozott az emír szolgálatában."
"A kiválasztott művek között szerepel George Eliot, valós nevén Mary Anne Evans 19. századi angol írónő Middlemarch című regénye, valamint francia kortársa, Amantine Aurore Dupin, írói álnevén George Sand Indiána című könyve.
A Reclaim Her Name elnevezésű gyűjtemény az angol nyelven alkotó női szerzőket jutalmazó Women's Prize for Fiction nevű díj alapításának 25. évfordulóját ünnepli."
"Fischer Annie (1914–1995), a világszerte elismert zongoraművész csaknem hét évtizeden át volt a magyar zenei előadóművészet meghatározó alakja. Dévény Anna (1935–2017) gyógytornász, művészi torna szakedző az 1950-es évektől követte pályafutását, majd az 1970-es évek elejétől egészen a zongoraművész haláláig rögzítette a hangversenyeket egy magnetofonnal. A kétlemeznyi anyag ezekből a felvételekből válogat, köztük Schubert a-moll és A-dúr szonátájával, valamint Schumann Fantasiestücke című gyönyörű opusával, melyeket – tudomásunk szerint – stúdiófelvételeken nem hallani Fischer Annie-tól."
"A kormány felkérésére a bizottság tagjai között vannak az anyatejes tápláláshoz és a szoptatástámogatáshoz kapcsolódó szakterületeken működő szakmai és civil szervezetek által delegált elismert szakértők, orvosok, védőnők, pszichológusok, szoptatási tanácsadók. A bizottság 25 taggal kezdi meg munkáját, a testületet négy évig Gárdos László neonatológus, gasztroenterológus, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke vezeti.
A szakemberek célja olyan egységes szemléletet közvetítő, támogató, felvilágosító környezet kialakítása, ahol az anya döntése alapján érvényesül a kizárólagos szoptatás a csecsemő 6 hónapos koráig, majd folytatódhat akár 2 éves korig vagy azon túl is – tudatta az Emmi."
"Szvetlana Tyihanovszkaja, Veronyika Cepkalo és Marija Kolesznyikova három nővérként álltak a kampány élére, és természetes kisugárzásukkal szimbólumai lettek egy új, fiatal, a világra nyitott Belarusznak. Nem voltak politikai ambícióik, nem akartak mást, csak szebb jövőt és tiszta választásokat. Durva kontrasztként hatott velük szemben arrogáns, lesajnáló, szexista megjegyzéseivel a kihívóit gyakran csak kislányoknak nevező Lukasenka.
Aljakszandr Lukasenka nem viccelt, amikor ki-jelentette, hogy az asszonyok feladata az állam és a férfiak szolgálata. Ő ezt valóban így gondolja, és ennek szellemében is élt."
"Ignácz Rózsának Trianon után nem volt esélye arra, hogy Erdélyben tovább tanulhasson. Tizenkilenc éves volt, amikor 1928-ban áttelepült az anyaországba. A Nemzeti Színház színésznője lett, majd irodalmi pályára váltott. A holokauszt idején a zsidók iránti szolidaritásból sárga csillagot tűzött ki, embereket mentett. 1956. november 4-e után nem volt hajlandó aláírni, hogy ötvenhat ellenforradalom volt. Budapesten csak az Irinyi József utcai lakóházán lévő emléktábla őrzi a nevét."
"A Ludwig Múzeumban emlékeztek csütörtökön barátai, tisztelői Reigl Judit világhírű festőművészre.
Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója elmondta: sok kérdést kellett volna még feltenni a 97 éves korában, augusztus 7-én elhunyt Reigl Juditnak, mostantól azonban marad a szubjektív interpretáció a művekből kiindulva."
"Jane Fraser személyében először neveztek ki női elnök-vezérigazgatót a Wall Street egyik nagy bankja, a Citigroup élére.
Az amerikai lapokban megjelent elemzések Jane Fraser felkészültségét, stratégiai gondolkodását, vezetői képességeit dicsérik."