Azza Soliman egyiptomi ügyvéd, feminista
Azza Soliman prominens egyiptomi ügyvéd és nőjogi aktivista, a nők számára jogi segélyt nyújtó és a nemek egyenlőségéért küzdő Center for Women's Legal Assistance (CEWLA) alapítója. 2011-ben a társadalmi innováció különböző formáit elismerő Ashoka-díjjal tüntették ki, az iszlám újszerű, a nők jogait tiszteletben tartó értelmezésére irányuló erőfeszítéseiért. Létrehozta a Religious Reform & Renewal Forum (RRRF) nevű szervezetet, melynek keretében ösztönzi az előremutató párbeszédet politikusok, társadalomtudósok és vallási vezetők között.
Szerepe volt számos, a nők számára kedvező törvény bevezetésében, mint például a kötelező DNS-teszt bevezetése apasági pereknél, vagy az anya neve feltüntetése (!) a gyerek születési anyakönyvi kivonatán.
2015-ben hazájában eljárás folyt ellene azzal a békésnek induló januári tiltakozással összefüggésben, melynek során a résztvevők virágokat akart elhelyezni a Tahrir téren a Mubarak elnök lemondásához vezető forradalom áldozatainak emlékére, és a rendőrök tüzet nyitottak rájuk. Ekkor öltek meg egy másik emberi jogokért küzdő nőt, Shaima Al-Sabbagh költőt, 22 másik emberrel együtt. Soliman tanúként jelentkezett a rendőrségen, de védat emeltek ellene engedély nélküli tüntetés és rendzavarás címen.
Egy évvel később megtiltották, hogy elhagyja az országot, és minden pénzét elkobozták. Szolidaritási mozgalom indult a megsegítésére.