Új trend: otthonmaradó apák, mérleghinta-párok
Ennek kapcsán egy idézet jut eszembe John F. Kennedy-től: “Az élet törvenye a Változás. És azok, akik csak a múltra, vagy a jelenre figyelnek, minden bizonnyal elszalasztják a jövőt.” Körülnéztem a jelenben, és... tetszik a jövő, ami körvonalazódni látszik. Egy új trend van születőben.
A “háztartásbeli apák” (stay-at-home Dads) száma egyre növekszik az elmúlt évtizedben. A növekedés elsősorban a 2008-as világgazdasági recesszióval magyarázható. Az Európai Bizottság beszámoloja szerint a kereső párok közül több férfi veszítette el az állását a válság során, mint nő, ami a női munkaerő 10% -os növekedését eredményezte (Mardsen, 2013). A nők egy jelentős része tehát egyedüli kenyérkeresővé vált, igy a gyermekes családokban új értelmet nyert a kérdés: ki maradjon otthon a gyerkőcökkel? ...és a férfi maradt.
A növekvő trend a nyugati kultúra tradicionális nemi szerepeinek átalakulását jelzi. A gyermekes párok házon (otthonon) belül oldják meg a gyermekelhelyezést, Apu otthon teljesít, elvégzi a házimunkát és ellátja a lurkókat, mig Anyu dolgozik. Bár vannak vélemények, melyek szerint a férfi “háztartásbeli” szerepe továbbra is tabu, egyre több férfi (és nő) ad hangot ennek a személyes, tudatos életstílus-választásnak.
Amy Wruble vagányan ir a “szexi szuperhős” jelenségrol, hivatkozva a megduplázódott számú háztartásbeli férfira, akik miatt nekünk nőknek bizony rezeg a léc, mivel annyira könnyedén és szórakoztatóan látják el férfipartnereink a gyereknevelés feladatait: "... hozzáértő nyugalommal, félkézzel gondoskodnak a gyerkőcökről és közben élethű elefánthangokkal szórakoztatjak is őket, így én fenyegetve érzem magam.” (Wruble, 2012)
Fotó: Natalia_Sol / Pixabay
Számtalan cikk es tanulmány szól az új irányzatról, példák sokasága illusztrálja a nemi szerepek társadalmi megítélésében végbemenő változásokat. Az apák által átvállalt gyereknevelés és háztartásvezetés értéke túlmutat státuszon és anyagiakon. A trend egy sokkal egyenlőbb nemi szerepvállalás megszületését jelzi, mégpedig a “mérleghinta-párok” (seesaw couples) megjelenését, amikor nő és férfi együtt próbál a megváltozott gazdasági és szociális viszonyokhoz alkalmazkodni (Williams, 2012). Egymást segítik abban, hogy felváltva mindketten időt szakíthassanak továbbtanulásra, karrierépítésre és a családra. A szülők e “felcserélhetőségének” pedig a gyerekek a legnagyobb kedvezményezettjei (Karpf, 2013)
Fotó: The Guardian
Nem bánom, hogy egy kicsit megkésve érkezett a változás. A lényeg, hogy a nők előtt (lányaim: Sofia és Cora előtt is) mar szabadabb az út az egyidejű önérvényesítés és gyermekvállalás felé.
Források:
- Karpf, A. (2013, January 25). Comment is Free. Retrieved Jun 19, 2013, from The Guardian: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/jan/25/stay-at-home-fathers
- Marsden, L. P. (2013, January 23). The Telegraph. Retrieved Jun 19, 2013, from Women: http://www.telegraph.co.uk/women/9822271/Rise-in-stay-at-home-fathers-fuelled-by-growing-numbers-of-female-breadwinners.html
- Williams, A. (2012, August 10). Fashion. Retrieved Jun 19, 2013, from The New York Times: http://www.nytimes.com/2012/08/12/fashion/dads-are-taking-over-as-full-time-parents.html?pagewanted=all
- Wruble, A. (2012, October 25). Huff Post Parents. Retrieved Jun 19, 2013, from Huffington Post: http://www.huffingtonpost.com/amy-wruble/stay-at-home-dads_b_2006584.html?view=print&comm_ref=false